Śrutowanie i przesiewanie ziaren

Po wyprażeniu ziarna ponownie należy je oczyścić. Tym razem z delikatnej łuski okrywającej jądro. Ta schodzi łatwo, gdy ziarno jest odpowiednio uprażone. Najlepszą formą, która dostarczy nam wysokiej jakości produkt końcowy jest metoda ręczna. Dzięki tej metodzie zadbamy o każde pojedyncze ziarno – zapewnia ona bezstratną obróbkę surowca. Wymaga jednak ogromnego nakładu czasu. Wyłuskanie 1 kg ziarna kakaowca zajmuje 2-3 godziny.

Kolejnym sposobem pozbycia się łuski jest śrutowanie ziarna kakaowca, a później jego przesianie

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest śrutownik ręczny.

Uwaga: wielu rzemieślników czekolady bean-to-bar używa jako śrutownika wyciskarki do soków Champion Juicer.

Ześrutowanie 6 kg uprażonego ziarna zajmuje w nim ok. 10 – 15 minut. Warunkiem koniecznym jest zdjęcie stalowego sitka znajdującego się na spodzie urządzenia. Dodatkowo wyciskarkę można wykorzystać do wstępnego zmielenia ziarna.

Przesiewanie

Istnieje kilka sposobów przesiewania ziarna, które pozwolą wykonać ten proces bez inwestowania w drogie i wielkie maszyny. Suszarka do włosów jest najprostszym sposobem oddzielenia łuski kakao od ześrutowanego ziarna. Umieszczone w misce ziarno należy podrzucać w górę, jednocześnie kierując na nie strumień powietrza. Operację bezpieczniej wykonać na zewnątrz, by nie narażać otoczenia na generalne porządki.

Do użytku domowego można użyć również prostej konstrukcji, która w połączeniu z odkurzaczem da wydajną maszynę do przesiewania ziarna. To nic innego jak skrzynia z komorą wirową, która w połączeniu z odkurzaczem domowym stanie się wydajnym przesiewaczem do śruty kakaowej. W komorze będą gromadzić się łuski, które należy opróżniać po zapełnieniu. Pod wylotem z komory należy ustawić naczynie na czystą śrutę kakaową (nibsy). Instrukcję budowy urządzenia można znaleźć pod adresem:http://www.realseeds.co.uk/seedcleaner.html

W ciągu 10 -15 minut możemy przesiać ok. 6 kg śruty. Odkurzacz powinien posiadać regulację ciągu, by skalibrować proces przesiewania. Przy prawidłowym ustawieniu uzyskamy 80 – 90 % śruty kakaowej, a 10 -20 % łuski.