FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Urządzenie jest skonstruowane i wyprodukowane w założeniu do użytku domowego. Jest przystosowane do pracy ciągłej - proces rafinacji i konszowania w kamiennym młynie trwa często ponad 3 doby. Osobiście użytkowałem to urządzenie w ciągłym trybie przez ponad pół roku w taki sposób, że czekolada wytwarzała się 3 doby, była zlewana, a następnie nastawiana kolejna porcja. Taka eksploatacja urządzenia przyspiesza zużycie części mechanicznych.

Urządzenie zaprojektowane do pracy rzemieślniczej to model DCM 20 - https://beantobar.pl/produkt/dcm-melanger-20-10-kg/


W zależności od sposobu obróbki ziarna, a dokładnie procesu suszenia na plantacji skorupa ziarna może różnie wyglądać. Ziarna suszy się na placach utwardzanych (np. posadzka z betonu), platformach z drewna lub bezpośrednio na ziemi. W związku z tym w praktyce ziarna zawsze zawierają jakieś zanieczyszczenia. Mogą być pokryte nalotem, jest to uzależnione od procesu obróbki na plantacji. Ale zanieczyszczeniom ulega łuska, którym otoczone jest ziarno.
Specyfika obróbki ziarna kakaowego powoduje to, że praktycznie każda partia ziaren kakao zawiera % ziarna spleśniałego - ale nie określa się to nalotem na łusce, ale w testach cięcia. Takie ziarno jest wówczas spleśniałe w środku i ma w przekroju widoczne zmiany. Im wyższa jakość ziarna - a dokładnie procesu jego obróbki tym mniejszy procent spleśniałego ziarna w partii.