Tanzania Kokoa Kamili

Tanzania Kokoa Kamili


Produkcja kakao w Tanzanii sięga lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Działa w modelu, w którym większość gospodarstw to drobni rolnicy uprawiający małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 100 akrów. Rolnicy we własnym zakresie przeprowadzali proces fermentacji i suszenia ziarna. Brak wiedzy, sprzętu oraz niska cena za ziarna kakao, którą oferowali pośrednicy sprawiała , że jakość tanzańskiego kakao była niska – o nieprzyjemnym smaku, często z elementami pleśni i o wysokiej goryczy.

Infrastruktura drogowa w okolicach Mbingu.
©Kokoa Kamili
Transport rzeczny.
©Kokoa Kamili

Kokoa Kamili to przedsiębiorstwo społeczne – fermentowania ziarna kakaowego, które działa od 2013 r w małej wiosce Mbingu w dolinie Kilombero w Tanzanii. Ta mała miejscowość znajduje się na południe od Parku Narodowego Udzungwa, ponad 60 km od najbliżej utwardzanej drogi i dostępu do elektryczności oraz 12 godzin jazdy samochodem od handlowej stolicy Dar-Es-Salaam.

Zespół Kokoa Kamili
Spotkanie rolników.
©Kokoa Kamili

Od samego początku misją założycieli Kokoa Kamili było:

• sprawiedliwe wynagradzanie rolników za ich ciężką pracę,
• wiara, że kakao z Tanzanii może być jednym z najlepszych na świecie.

Właściciele fermentowni Simran i Brian kupują surowe mokre kakao od rolników i sami je fermentują. W regionie działają dwa punkty skupu, jeden z nich zaraz przy bramie centrum fermentacji, gdzie ważone jest mokre kakao, a rolnicy od razu otrzymują zapłatę. Fermentacja to trój-poziomowy system kaskadowy, na początku ziarna umieszcza się w skrzyni u samej góry, po dwóch dniach przesypuje się do skrzyni poniżej. W sumie daje to 6- dniową fermentację z 3 wymianami powietrza.

Rolnik przełamuje kabosy i wydobywa surowe, mokre ziarna
Fermentacja w systemie trójkaskadowym. Rozpoczyna się w górnej skrzyni i po dwóch dniach fermentacji przesypywane są do skrzyni poniżej. ©Kokoa Kamili

Po fermentacji ziarno trafia na drewniane platformy, gdzie jest suszone na słońcu od 4 do 7 dni. Przed magazynowaniem ziarna są sortowane.

Kontrolowany, ujednolicony proces fermentacji przez Kokoa Kamili sprawia, że jakość ziaren jest o wiele wyższej jakości niż w przypadku modelu w którym rolnicy na własną rękę przeprowadzali ten proces. Dbałość o poszczególne procesy fermentacji, dodatkowe sortowanie ziarna po suszeniu sprawia, że producenci czekolady otrzymują ziarna kakao najwyższej jakości.

Proces suszenia ziarna trwa od 4 do 7 dni, odbywa się na drewnianych platformach.
Jeszcze przed zapakowaniem w jutowe worki, ziarna kakaowca są sortowane.
©Kokoa Kamili


Israel – starszy, muskularny mężczyzna, który uprawia kakao dolinie Kilombero od ponad 20 lat, do niedawna nigdy nie próbował tabliczki czekolady. Chagati mówi, że we wczesnych latach uprawiania kakao nie wiedział nawet, jakim produktem ma stać się kakao, które uprawia. Odkąd zaczął sprzedawać swoje plony do Kokoa Kamili, zamienił chatę z trawy na dwa zadbane ceglane domy, a jego trójka dzieci kształci się na uniwersytecie.

Obecnie z Kokoa Kamili współpracuje ok 4000 drobnych rolników z Mbingu i okolic. W okresie zbiorów zatrudnia od 30 do 50 pracowników.

Profil smakowy ziarna Tanzania Kokoa Kamili : czerwone owoce, jagody, jabłka, śliwki, owoce tropikalne, a także przyjemne nuty drzewne i lekkie nuty czekoladowe / brownie


Beskid Tanzania Kokoa Kamili BIO 70 %

Ziarno prażone 120 stopni – 23 minuty.
Rafinacja i konszowanie : 73 godziny

Źródła:
http://www.kokoakamili.com/
https://www.saveur.com/story/food/best-chocolate-africa

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *